Avtor: župnik Objavljeno: 1. 02. 2020

Prosim,  da za svoje rajne pravočasno darujete za svete maše. Trenutno so vsi večerni in nedeljski termini svetih maš v Šmihelu zasedeni do junija. Sprejemamo namene svetih maš od julija naprej.
Vedno pa lahko darujete za svete maše, ki jih oddamo duhovnikom, ki nimajo ali nimajo dovolj mašnih namenov.
V Stranski vasi je za sveto mašo prosto v nedeljo, 1. in 8. marca, 8. novembra, 20., 24., 25., 26. in 27. decembra 2020. V Stranski vasi je prostih tudi še kar veliko petkov. Bodite pravočasni, da ne bo nepotrebne slabe volje.

Adventna akcija za otroke
V adventnem času so bili veroukarji spodbujeni, da ob adventnem koledarju delajo dobra dela v svoji okolici in pomagajo svojim vrstnikom v revnih misijonskih deželah. Oddanih je bilo okoli 270 koledarjev. 39 veroukarjev je oddalo darove za misijone. Zbrali so 430,52 €. Bog vam poplačaj.

Napovednik
Na pepelnično sredo, 26. februarja 2020, začenjamo postni čas. Vsak je povabljen, da se čemu odpove in tako utrjuje svojo voljo in ob tem stori tudi kaj dobrega zase in za druge.
Cerkev za postni čas določa tudi posebne oblike spokornosti. Strogi post je na pepelnično sredo (letos 26. februarja) in na veliki petek (letos 10. april). Ta dva dneva se le enkrat na dan do sitega najemo in se zdržimo mesnih jedi. Strogi post veže od izpolnjenega 18. leta do začetka 60. leta.
Samo zdržek od mesnih jedi je na vse petke v letu. Zunaj postnega časa smemo zdržek od mesnih jedi zamenjati s kakim drugim dobrim delom pokore ali ljubezni do bližnjega. Zdržek od mesnih jedi veže vernike od izpolnjenega 14. leta. Kadar je praznik (cerkveni ali državni) na petek ali je kakšna slovesnost v družini (poroka, pogreb …), post in zdržek odpadeta.
Vabljeni tudi h križevemu potu na začetku sv. maše ob petkih v župnijski cerkvi, ob nedeljah v Stranski vasi  in ob nedeljah v župnijski cerkvi ob 15 h.
V nedeljo ob 15 h pripravljalo križev pot:
1. postna: ŽPS
2. postna: Zbor sv. Mihaela
3. postna: starejši zbor
4. postna: Neokatehumeni in člani Prenove v Duhu
5. postna: križev pot na Ljuben

Neokatehumenska skupnost župnije Novo mesto - Šmihel vabi na kateheze za odrasle in mladino v postnem času. Kateheze bodo vsak ponedeljek in petek ob 19.30 v župnijski cerkvi v Šmihelu, z začetkom 17. februarja 2020. Vabljeni.

Zakonci lepo vabljeni na duhovni vikend v Veržeju od 6. do 8. marca 2020. Otroci bodo imeli varstvo, tako da bosta imela zakonca čas zase in za pogovor.

Redno krščevanje v naši župniji bo v nedeljo, 23. februarja 2020. Starši prijavite krst svojega otroka v župnišču. Pred krstom se udeležite priprave na krst, ki bo v sredo, 19. februarja 2020. Starši in botri otrok, ki bodo krščeni v naši župniji, se zberemo ob 18.40 v kaplaniji, ko imamo najprej pripravo na obred, ob 19 h pa je še skupna dekanijska priprava v Baragovem zavodu.

V letošnjem pastoralnem letu bomo izbirali nove člane v Župnijski pastoralni svet. To bo v nedeljo, 22. marca 2020. Do takrat pa lahko že razmišljate, kdo bi bil iz vaše okolice primeren, da ga predlagate v nov ŽPS naše župnije.

Za župnijsko romanje na Bavarsko od 26. do 28. aprila 2020 bo kmalu poln drugi avtobus. V avtobusu, v katerem bomo romarji iz Šmihela, je prostih le še 11 sedežev. Tisti, ki razmišljate, da se bi nam pridružili, se prijavite čim prej. Več o programu romanja si lahko preberete na župnijski spletni strani. Lepo vabljeni!

Krsta v januarju:
Kataleja Hrovat, Stranska vas;
Val Primc, Brod.
Iskrene čestitke novokrščencema, njunim staršem in botrom.

Pogrebi v januarju:
Vladimir Pavec, Šmihel;
Marija Pirc, Dolenje Lakovnice;
Antonija Sodja, Celje;
Ana Novak, Stranska vas;
Ana Pirnar, Birčna vas;
Slavko Marenče, K Roku;
Janez Irt, K Roku.
Gospod, daj jim večni pokoj!

9. 2. 2020

10.30: Marija Plut in Terezija Balkovec
16. 2. 2020
9 h: Miran Kolenc in Janez Jerič
10.30: Tinka Cvetkovič in Anamarija Brudar
23. 2. 2020
7 h: Jožica Kapš in Mihael Blatnik
9 h: Frančiška Pavlin in Lojze Bojanc
10.30: Primož Hrovat in Anka Klemenčič
1. 3. 2020
9 h: Daša Uhan in Iztok Kavšek
10.30: Tadeja in Andrej Špes

Čiščenje in krašenje župnijske cerkve:
8. 2.:
Brod in Šalijeva ulica;
15. 2.: Srebrniče, Gornje Mraševo, Vrh pri Ljubnu, Mali Podljuben, Veliki Podljuben in Petane;
22. 2.: Škrjanče, Boričevo, Vorančeva ulica;
29. 2.: Šmihel in Smrečnikova ulica.

Cerkev v Stranski vasi v mesecu februarju čistijo in krasijo verniki iz Stranske vasi.

Oddnane svete maše:
++ iz družine Rauh (2 x); ++ prijatelji, znanci, sorodniki in dobrotniki (2 x); v zahvalo za zdravje.
Za + Marjana Količa so darovali: Ivan Čirjak; Milka Skratulja; Drago Čirjak; Šime Čirjak; Anka Čirjak; za + Jožefo Poljanec so darovali: družine Peterlin, Obrč, Janežič in Štravs (3 x); družina Vinkota Jakšeta (2 x); družina Hrastnik iz Laškega; za + Jožefa Turka so darovali: Anica in Ludvik Lavrič (2 x); sosedje Jakopinovi; Srečko in Tinka Novak; sosedje Markovič; Jožica in Boris; družini Blažič in Macedoni; Jože iz Orehka; sestra Marija; Marica; Suzana.

Letošnji poletni oratorij v Novem mestu bo od 29. junija do 5. julija 2020. Otroci in starši vabljeni, da si rezervirate te dneve.

Vsi, ki v prihodnjih mesecih načrtujete poroko, se pravočasno udeležite tečaja za zaročence. V Novem mestu bo priprava v Baragovem zavodu v Šmihelu dva zaporedna vikenda zvečer. Termini:
- 6.–8. in 13.–15. marec 2020 ob 18 h;
- 8.–10. in 15.–17. maj 2020 ob 19 h;
- 20.–22. in 27.–29. november ob 18 h.
Svojo udeležbo prijavite na: 070 70 96 70 ali na gregor.lotric@rkc.si.

Dobra dela: za obnovo zvonika so darovali: 500 €, 200 € (3 x), 150 €, 100 € (6 x), 50 € (5 x).