Žegnanje na Cerovcu

V nedeljo, 7. maja, je bilo na Cerovcu žegnanje za sosesko Gorenjih in Dolenjih Lakovnic. Sv. Florijan sicer goduje 4. maja.  Umrl je leta 304, sodi pa med najbolj čaščene ljudske svetnike. Prepoznamo  ga v podobi ali kipu rimskega častnika s čelado ter vedrom, ko gasi gorečo hišo ali vas pod seboj. Svetega Florijana so si zato za svojega zavetnika izbrali gasilci in se mu še danes priporočajo. Tako so se svete maše na Cerovcu udeležili tudi gasilci. Poleg domačih iz PGD Lakovnice še gasilci iz 5 sosednjih in prijateljskih gasilskih društev, PGD Šmihel, PGD Podgrad Mehovo, PGD Stranska vas, PGD Mali Podljuben in PGD Prečna. Gasilci so pred cerkev slavnostno napravljeni prišli v povorki. Po prejetem blagoslovu so se udeležili svete maše. Po lepo opravljenem obredu, za katerega se je gospod župnik ponovno zelo potrudil, smo svoje prispevali še domačini s pogostitvijo. Čeprav vremenska napoved ni bila najbolj obetavna, je vseeno posijalo sonce in privabilo lepo število vernikov. Veseli pa smo, da sta se svojemu svetniku poklonila tudi Flora iz Šmihela in Florijan iz Stranske vasi.

Andreja Bartolj Bele