Avtor: župnik Objavljeno: 2. 04. 2023

Urejenost božjega ljudstva v cerkvi

Verniki, ki se udeležijo svetega obreda ali svete maše so povabljeni, da svojo prisotnost obeležijo ne le z notranjo pripravljenostjo (kot so molitev in zbranost) temveč tudi z zunanjo urejenostjo. Svečanost obreda nas že samo po sebi kliče, da se udeležimo obreda primerno urejeni. Tako tudi na sebi kažemo, da smo pripravljeni ljubiti evharistijo in občestvo, ki jo obhaja. V cerkev tako prihajamo dostojno oblečeni, čisti in urejeni. Izogibamo se ekstravaganci in vpadljivosti. Za moške velja, da se ob vstopu v cerkev razkrijejo, se pravi odstranijo pokrivalo z glave, in so razkriti ves čas. Za v cerkev velja obleči boljšo obleko, kot jo običajno nosimo ostale dneve. Tako se za bogoslužje ne spodobi športna obleka in obutev. Največ napak se pri urejenosti dogaja v poletnem času, ko smo zaradi vročine pretirano razgaljeni. V cerkvi je tako za moške in ženske nespodobno, da kažejo ramena ali noge višje od kolen, pri čemer je za moške obisk bogoslužja v kratkih hlačah skoraj neprimeren. Tudi so neprimerne obleke, ki se pretirano oprijemajo telesa ali imajo globok prsni izrez - to velja tako za ženske kot za moške. Tudi obutev naj bo primerna in se izogibamo natikačev ali izredno visokih pet, sploh če sodelujemo pri bogoslužju z branjem ali kako drugače. Cerkev nas ne omejuje v naši kreativnosti, temveč spodbuja, da sebi in drugim pomagamo k večji zbranosti in dostojnosti.