Avtor: župnik Objavljeno: 2. 07. 2023

Hvalospev in svet

Hvalospev  je posebna oblika molitve, ki jo na začetku evharistične molitve moli mašnik, ki ljudi povabi k sodelovanju z značilnim »Gospod z vami« ter nadaljuje »Kvišku srca« in  zaključi z »Zahvalimo se našemu Bogu«. Za tem dialoškim delom sledi daljša molitev kjer mašnik v imenu vsega ljudstva slavi Boga Očeta in se mu zahvaljuje za celotno delo odrešenja ali za kakšen njegov poseben vidik, kakor določa dan v bogoslužnem času oziroma posamezen praznik. Hvalospev je načelno peta molitev kot že pove njegovo ime hvalo-spev. Nad lepoto melodije, ki je lahko preprosta ali slovesna, so se čudili mnogi glasbeniki in občudovali lepo melodijo, ki vedno postavlja v ospredje besedilo hvalospeva. Slednji se vedno zaključi, z besedami, ki opisujejo kako skupaj z angeli in svetniki pojemo hvalnico Svet. Vzkliki »svet, svet, svet« na poseben način opozarjajo, da Cerkev živi in deluje na treh nivojih: zemeljska Cerkev, ki ji rečemo tudi potujoča ali vojskujoča se Cerkev, trpeča oziroma očiščujoča Cerkev ali Cerkev v vicah in na koncu zmagoslavna ali poveličana Cerkev v nebesih. S slednjim vzklikanjem izpovedujemo vero v Boga, ki je Bog in Gospod vse zemlje in nebes, vidnega nevidnega sveta in da je Gospod nad vojskami. Hozana izvorno pomeni »prosimo reši nas«, uporablja pa se za sprejem Mesije, Odrešenika, ki se mu izročamo in se veselimo njegovega prihoda. To lahko kratko ponazorimo tudi z slovesnim vhodom Jezusa v Jeruzalem, to pa naznanja, da prihajamo v del maše Gospodovega trpljenja. Ta spev naj bi se čim pogosteje pel, saj je v osnovi to peta molitev.