Avtor: zunmsmihel Objavljeno: 4. 12. 2016

Obnova stranskega oltarja
Mnogi župljani se še spominjate oltarja, ki je stal v župnijski cerkvi v stranski kapeli na desni strani. Vendar pa bi verjetno le redki znali opisati, kakšen je bil oltar. Razlog je verjetno predvsem v tem, da je minilo že okoli15 let, odkar je bil oltar odstranjen zaradi poškodb na steni kapele, kjer je bil postavljen, in tudi zaradi poškodb na samem oltarju.
Oltar je posvečen svetemu Frančiškiu Paolskemu, ki je upodobljen na sredi  oltarja in je zavetnik pred kugo in neplodnostjo v zakonu. Sv. Frančišek Paolski je ustanovitelj reda najmanjših bratov, rodil se je v italijanskem mestu Paola okoli leta 1436, umrl pa na veliki petek, 2. aprila 1507. Ob njem pa so na oltarju še: sv. Izidor, priprošnjik za dobro žetev in dež, sv. Florijan, zavetnik pred ognjem, eden od dveh vremenskih zavetnikov, to je sv. Janez ali Pavel, ki godujeta 26. junija, ter sv. Notburga, zavetnica služkinj in kmetov ter priprošnjica za srečen porod. Na vrhu oltarja pa je na sliki upodobljena Mati Božja z Jezuščkom v naročju, ki izroča rožni venec sv. Dominiku, ki velja za začetnika molite rožnega venca. Oltar je bil izdelan v 19. stoletju.
Da oltar ne prepustimo propadanju in da se ohrani dediščina, ki so nam jo zapustili naši predniki, predvsem pa, da bi oltar z vsemi svetniki zopet služil svojemu namenu in se bi lahko omenjenim svetnikom priporočali v molitvi, bi bil oltar nujno potreben obnove. Na gospodarskem svetu smo še že nekajkrat pogovarjali o obnovi tega oltarja. Na zadnji seji smo se dogovorili, da povabimo vse župljane, da obnovo podprete.
Izdelana sta bila dva predračuna za obnovo in znašata okoli 20 000 €. Seveda imamo še vedno dolgove od obnove župnijske cerkve iz leta 2010 in te bomo še naprej odplačevali po sistemu kakor do sedaj. Kljub vsemu pa smo v gospodarskem svetu mnenja, da poskušamo v župniji vsako leto urediti še kaj poleg tega. Lansko leto smo z darovi nekaterih vernikov obnovili postaje križevega pota.  Podobno tudi sedaj vabimo vernike iz vse župnije, da po svojih zmožnostih darujete za obnovo stranskega oltarja v župnijski cerkvi. Za vsak vaš dar bomo hvaležni. Ko bomo zbrali za polovico predvidenih stroškov, bomo oltar oddali v obnovo.

V sredo, 7. decembra 2016, bo v naši župniji konferenca dekanijskih duhovnikov. Ob 9.30 se bomo zbrali pri sveti maši, kamor ste vabljeni tudi verniki, po njej pa v kaplaniji nadaljevali s srečanjem.

V petek, 16. decembra 2016, začenjamo božično devetdnevnico. Tudi to je priložnost, da se dobro pripravimo na Jezusovo rojstvo. Vabljeni.

Krščevanje v decembru bo v nedeljo, 18. decembra 2016, med polenajsto sveto mašo.
Priprava na krst bo 14. decembra 2016 ob 19 h v Šmarjeti.

Duhovnik bo bolnim in ostarelim pred božičem prinesel zakramente na dom v petek, 23. decembra 2016.

V naši župniji bo v sredo, 28. decembra 2016, ob 18.30 božični koncert, ki ga organizira Krajevna skupnost Šmihel skupaj z Baragovim zavodom in našo župnijo. Lepo vabljeni.

Oznanjeno je že bilo, da bomo v letošnjem pastoralnem letu romali v Lurd, v znano romarsko središče v Franciji. Romanje organiziramo skupaj s Stolno župnijo Novo mesto in župnijo Novo mesto - sv. Lenart. V Lurdu se je Mati Božja osemnajstkrat prikazala deklici Bernardki Soubirous. V Lurd romajo predvsem mnogi bolniki, ki prosijo za zdravje. V prejšnjih tiskanih Oznanilih je bil objavljen napačen datum romanja. Romanje bo od četrtka, 27. aprila 2017, do ponedeljka, 1. maja 2017. Cena romanja bo 380 €. Vključuje avtobusni prevoz, štiri polpenzione, vodenje ... Denar za romanje bomo pobirali v župnijah. Prijave že sprejemamo. V prihodnjih dneh bo na voljo tudi podroben program romanja. Vabljeni.

Spremenjen je datum birme. Podeljevanje zakramenta svete birme v naši župniji bo v soboto, 22. aprila 2017, ob 10 h. Birmanska devetdnevnica se bo začela v sredo, 12. aprila 2017.

Krsti v mesecu novembru:
Nik Zorko, Veliki Podljuben;
Lovro Kravcar, Ul. Slavka Gruma;
Tia Koncilja, Birčna vas.
Iskrene čestitke novokrščencem, njihovim staršem in botrom!

Pogrebi v novemberu:
Marija Vončina, Drska,
rojena leta 1920; + 3. 11. 2016,
Ivan Priselac, Drska,
rojen leta 1930; + 10. 11. 2016,
Martin Ajdišek, Stranska vas,
rojen leta 1943; + 18. 11. 2016.
Gospod, daj jim večni pokoj!

11. 12. 2016

9 h: Marija Kompan in Monja Pust
18. 12. 2016
9 h: Marta Šuštarič in Frančiška Pavlin
10.30: Zorka Hrovat in Klara Brudar
24. 12. 2016
25. 12. 2016
9 h: Klavdija in Gašper Kavšek
10.30: Urška Klemenčič in Bernard Brudar

Čiščenje in krašenje župnijske cerkve:
10. 12.
: Šmihel in Smrečnikova ulica;
17. 12.: Volčičeva, Westrova in Cesarjeva;
24. 12.: Šukljetova, Finžgarjeva in Bajčeva.

Cerkev v Stranski vasi v mesecu decembru čistijo in krasijo verniki iz Stranske vasi.