Avtor: župnik Objavljeno: 29. 12. 2019

Za nami so božični prazniki, ki smo jih praznovali v prijateljskem vzdušju. Hvala vsem za sodelovanje, pomoč, molitev. Posebej hvala vsem, ki ste pripravljali jaslice: v Šmihelu mladina in v Stranski vasi družina Stanka in Andreje Bele. Božični prazniki brez petja bi bili čisto drugačni in gotovo ne tako doživeti kot sicer, zato hvala vsem zborovodjem in pevcem vseh zborov za petje pri svetih mašah in na božičnem koncertu. Hvala vsem bogoslužnim sodelavcem. Vsem vernikom, ki praznujete božič, praznik Jezusovega rojstva, in s svojim življenjem pričujete za Boga in njegovo ljubezen do nas.

Napovednik
Božičnih praznikov še ni konec in radost našega odrešenja se nadaljuje. V torek, 31. decembra 2019, praznujemo drugi sveti večer. Tretji sveti večer pa bo v nedeljo, 5. januarja 2020, na predvečer praznika svetih treh kraljev. Oba večera pokropite in blagoslovite svoje domove, molite v krogu svoje družine in kličite Božjega blagoslova na vse vas.
Otroci do 6. januarja 2019 k jaslicam prinesite vaše nabiralnike od adventne akcije. S temi darovi boste pomagali vašim vrstnikom v revnejših misijonskih deželah, da bo tudi njihovo življenje  vsaj nekoliko lažje in lepše. Hvala vsem otrokom in tudi staršem, ki ste svoje otroke spodbujali k dobrodelnosti v adventnem času.

Vsi veroukarji, ki imate verouk na praznik Gospodovega razglašenja, 6. januarja 2019, vabljeni, da se namesto verouka udeležite večerne svete maše ob 18 h v župnijski cerkvi.

Na voljo je progam romanja novomeških župnij od 26. do 28. aprila 2020. Tokrat bomo poromali na Bavarsko, kjer bomo odkrivali bogato duhovno, kulturno pa tudi zgodovinsko dediščino tega dela Evrope. Ob duhovnem in turističnem vodstvu si bomo ogledali nekatere izmed čudovitih baročnih cerkva in samostanov Bavarske (Ettal, Wies) obiskali Oberammegau (kraj svetovno znanih pasijonskih iger), Altötting (najstarejšo bavarsko božjo pot, imenovano tudi nemški Lurd) in se navduševali nad lepotami in razkošjem gradov Ludvika II. Bavarskega (Herrenchiemsee na Kimskem jezeru, Neuschwanstein, Linderhof).
Cena romanja znaša 279 € po osebi in vključuje: prevoz s turističnim avtobusom, cestnine, predornine, parkirnine, zunanje oglede po programu, vožnjo z ladjo, 2 x polpenzion v hotelu 3* (dvoposteljne sobe), vstopnine v vse tri gradove, lokalni avtobus do gradu in nezgodno zavarovanje. Možno je doplačilo za zdravstveno zavarovanje z asistenco v tujini, enoposteljna soba, odstopnina. Prijave sprejemamo v župniščih ali v zakristiji po svetih mašah. Možnost je tudi odplačevanja na obroke brez obresti. Lepo vabljeni.

Redno krščevanje bo četrto nedeljo v mesecu, če ni določeno drugače. Ob prijavi za krst starši povejte, ali bi imeli krst med mašo ali po njej. Ob prijavi prinesite s seboj družinsko knjižico, če ste cerkveno poročeni, sicer le rojstni list otroka. Starši in botri se za prva dva otroka udeležijo dekanijske priprave na krst.
Priprave se lahko udeležite že pred rojstvom otroka.
Julija in avgusta priprave ne bo, zato se jo udeležite že prej.
Dekanijska priprava vedno ob 19 h:
19. februar 2020, Šmihel;
18. marec 2020, Šmarjeta;
22. april 2020, Šmihel;
20. maj 2020, Šmarjeta;
17. junij 2020, Šmihel;
16. september 2020, Šmarjeta;
21. oktober 2020, Šmihel;
25. november 2020, Šmarjeta;
9. december 2020, Šmihel.

Birmanski botri boste imeli prvo pripravo za službo botra v soboto, 11. ali 18. januarja 2020. Srečanje bo v veliki dvorani Baragovega zavoda v Šmihelu ob 10 h. Birmanci povabite svoje botre.
Birmanci boste iz rok svojih staršev prejeli Sveto pismo na nedeljo Svetega pisma, 26. januarja 2020, pri sveti maši ob 10.30.
Birmanci se bodo udeležili birmanskih duhovnih vaj v Stični od petka do nedelje, 31. januarja do 2. februarja 2020.
Slovesnost svete birme bo v naši župniji v soboto, 18. aprila 2020, ob 10 h.

Krst v decembru:
Franja Pirc, Gorenje Lakovnice.
Iskrene čestitke novokrščenki, njenim staršem in botrom.

Pogrebi v decembru:
Franc Stepan, Lebanova ulica;
Marija Krese, Volčičeva ulica;
Srečko Štine, Belokranjska cesta;
Maja Gorenc, Koroška vas;
Danica Gašperšič, Cesarjeva ulica;
Marija Škulj, K Roku;
Zdravko Tkalčec, Stranska vas;
Branka Poček, Volčičeva ulica;
Jože Smrekar, Šalijeva ulica.
Gospod, daj jim večni pokoj!

5. 1. 2020

9 h: Frančiška Pavlin in Lojze Bojanc
10.30: Primož Hrovat in Anka Klemenčič
12. 1. 2020
9 h: Daša Uhan in Iztok Kavšek
10.30: Tadeja in Andrej Špes
19. 1. 2020
9 h: Monja Pust in Marija Kompan
10.30: Erika Lozar in Irena Brudar
26. 1. 2020
7 h: Jožica Kapš in Mihael Blatnik
9 h: Marta Šuštaršič in Ivanka Železnik
2. 2. 2020
9 h: Klavdija Kavšek in Janez Jerič
10.30: Zorka Hrovat in Katja Lozar

Čiščenje in krašenje župnijske cerkve:
4. 1.:
Košenice;
11. 1.: Lebanova ulica, Ulica Mirana Jarca, Šmihelska cesta in Krallova ulica;
18. 1.: Krajčeva ulica;
25. 1.: K Roku;
1. 2.: Irča vas.

Cerkev v Stranski vasi v mesecu januarju čistijo in krasijo verniki iz Rakovnika.