Avtor: župnik Objavljeno: 27. 09. 2021

V sredo, 29. septembra 2021, bomo obhajali god našega župnijskega zavetnika svetega nadangela Mihaela. Ta dan bomo imeli celodnevno češčenje Najsvetejšega v župnijski cerkvi. Vabljeni k češčenju po naslednjem razporedu:
10 h–11 h: Stranska vas in okolica,
11 h–12 h: dekanijski duhovniki,
12 h–13 h: Šmihel in ulice v okolici,
13 h–14 h: Irča vas in Brod,
14 h–15 h: Drska, Ulica Slavka Gruma in Šegova ulica,
15 h–16 h: Srebrniče, Gorenje Mraševo, Vrh, Mali Podljuben, Veliki Podljuben, Petane,
16 h–17 h: Košenice, Jedinščica, Regrča vas, Škrjanče in Boričevo.
Če ne utegnete ob urah, ko je na vrsti vaša vas ali ulica, pridite kadarkoli v dnevu.
Lansko leto smo začeli z akcijo “pet minut za Jezusa”, letos bomo z njo nadaljevali. Vabim vas, da si vzamete vsaj 5 minut v celem dnevu in pridete pozdravit Jezusa. V pogovoru z Jezusom bo marsikaj videti drugače. Zaključek češčenja pa bomo imeli ob 17.30, ko bodo najprej pete litanije Srca Jezusovega in nato sveta maša.
Tudi sicer vsak dan vabljeni k molitvi v našo župnijsko cerkev, ki je odprta od 9 h naprej. Ko greš mimo cerkve iz šole, s sprehoda, iz službe itd., vstopi za kratek čas k Jezusu.

V mesecu oktobru bomo bolnike in ostarele na domu obiskovali v petek, 1. oktobra 2021. Če bi še kdo želel prejeti zakramente na domu, ker ne more v cerkev, naj to sporoči v župnišče.

Mladi, srednješolci in študentje lepo vabljeni na mladinska srečanja, ki bodo ob petkih ob 20 h v kaplaniji. Prvo srečanje bo 8. oktobra 2021 ob 20 h. Lepo vabljeni.

Srečanje zakonskih jubilantov bomo letos obhajali v nedeljo, 17. oktobra 2021, pri sveti maši ob 10.30. Zaradi omejitev pogostitve po sveti maši ne bomo imeli. Vseeno pa se bomo Bogu zahvalili za dar ljubezni in zvestobe. Prijave jubilantov že sprejemamo.

Vstopamo v mesec oktober, ki je posvečen molitvi rožnega venca. Starši, vabim vas, da v mesecu oktobru doma skupaj z otroki zmolite vsaj kakšno desetko rožnega venca in jim tudi vi na ta način dajete zgled molitve in zaupanja v Božjo pomoč. Ob tem pa bodo otroci tudi spoznavali to molitev, s katero so se naši predniki tako radi zatekali k Bogu in Materi Božji.

Redno krščevanje v mesecu oktobru bo v nedeljo, 24. oktobra 2021, v mesecu novembru pa 21. novembra 2021.
Priprave na krst: V Šmihelu 17. 11., v Šmarjeti pa 13. 10. in 22. 12., vedno ob 19 h.

Od prve nedelje v oktobru naprej bodo na voljo listi za molitve za rajne v mesecu novembru. Seznam molitev bo objavljen v prihodnjih tiskanih oznanilih, zato liste oddajte do nedelje, 24. oktobra 2021, v nabiralnik pri glavnem izhodu iz župnijske cerkve ali v zakristiji.

S ponedeljkom, 27. septembra 2021, se bodo večerne svete maše začele ob 18 h.

Obnova župnijske cerkve 2010
Vsi ali večina se še dobro spomnimo velike statične obnove naše župnijske cerkve, ki je potekala v letu 2010. Naj na kratko naštejem glavne posege v cerkvi: urejeni so bili temelji, zadnji del cerkve, od kapel nazaj, stoji na 60-tih armiranobetonskih pilotih zaradi nestabilnih kraških tal pod cerkvijo, cerkev je bila zvezana z železnimi vezmi, stene ojačane in injecirane z vezivno maso, obnovljeni so bili tlaki v cerkvi, napeljano novo centralno ogrevanje, prebeljene stene itd. Obnova se je v tistem letu zaključila, vendar je bil to za našo župnijo velik finančni zalogaj (skoraj pol milijona), za katerega smo vedeli, da ga bomo odplačevali še nekaj let. Skupaj z gospodarskim svetom smo načrtovali obnovo in naredili finančni načrt odplačevanja kredita, ki smo ga vzeli na banki 200.000 € in na Škofiji Novo mesto 100.000 €. Preračunali smo, da ga bomo odplačali do leta 2021. Mnogim se je takrat ta načrt zdel preveč ambiciozen, mogoče tudi nekoliko predrzen. Smo v letu 2021 in z veseljem lahko sporočim, da je dolg odplačan.
Kljub mnogim drugim nujnim gospodarskim projektom in obnovam v tem obdobju smo vseeno redno odplačevali kredit. Ob tem izrekam veliko zahvalo gospodarskemu svetu, ki mi je v tistem času obnove in kasneje stal ob strani, posebej pa vsem vam vernikom, ki ste v teh letih s svojimi darovi podpirali župnijo in pomagali, da smo odplačali dolg in poleg tega uredili še nekatere druge stvari na področju gospodarstva. Vendar ob tem ne bomo odnehali in počivali, ampak gledamo v prihodnost.
Zaradi krize, ki je bila vsepovsod preteklo leto, so nekoliko zastali načrti za obnovo zvonika na župnijski cerkvi, kar je razumljivo, saj so bile večji del leta cerkve prazne in ob tem so bili prihodki za župnijo tudi zelo majhni ali skoraj nični. Vendar z novim zaupanjem in navdušenjem gledamo naprej in vam priporočam, da prihodnje projekte, tudi na področju gospodarstva, podprete po svojih močeh.
Bog poplačaj za vso vašo podporo in pomoč!

3. 10. 2021

7 h: Jožica Kapš in Mihael Blatnik
9 h: Miran Kolenc in Janez Jerič
10:30: Marija Plut in Terezija Balkovec
10. 10. 2021
7 h: Mihael Blatnik
9 h: Klavdija Kavšek in Janez Jerič
10:30: Tinka Cvetković in Anamarija Brudar
17. 10. 2021
7 h: Sonja Muhič in Dominik Hrovat
9 h: Marija Kompan in Monja Pust
10:30: Primož Hrovat in Anka Klemenčič
24. 10. 2021
9 h: Frančiška Pavlin in Lojze Bojanc
10:30: Tadeja in Andrej Špes
31. 10. 2021
7 h: Jožica Kapš in Mihael Blatnik
10:30: Erika Lozar in Irena Brudar

Cerkev v Stranski vasi v mesecu septembru čistijo in krasijo verniki iz Gorenjih Lakovnic.

Katehumenat, priprava odraslih na zakramente, se bo pri frančiškanih v Novem mestu začela v nedeljo, 3. oktobra 2021, ob 20 h. Tisti odrasli, ki še niste prejeli zakramentov krsta, obhajila ali birme, pa bi to želeli, vabljeni, da se prijavite. Informacije pri p. Petru: 07 338 14 71 ali peter.vrabec@rkc.si.

Pri sestrah redovnicah v Šmihelu potekajo Svetopisemske urice za predšolske otroke. Prvo informativno srečanje bo 15. septembra 2021 ob 16.45 pri sestrah. Srečanja bodo: 6. in 20. oktobra, 18. novembra, 1. in 15. decembra ter 12. januarja. Vabljeni.