Avtor: župnik Objavljeno: 30. 01. 2022

God svetega Blaža

Večkrat prosimo tega ali onega svetnika ali svetnico, naj nam pri Bogu izprosi zdravja ali pomoč v raznih nesrečah. Tako se tudi zatekamo k sv. Blažu, naj nas reši bolezni v grlu in vsakega drugega zla. Ta navada ima svoj izvor v legendi, ki pripoveduje, da je sveti Blaž blagoslovil mladeniča, ki je umiral zaradi bolečin v grlu. Na Blaževo priprošnjo je otrok ozdravel. Blagoslov na priprošnjo svetega Blaža boste lahko prejeli na dan njegovega godu v sredo, 3. februarja 2022, med večerno sveto mašo.

Čiščenje in krašenje cerkve
Nekaj več kot eno leto čiščenje in krašenje župnijske cerkve v Šmihelu ni več urejeno po ulicah in vaseh, ampak ste povabljeni, da se sami prijavite, kdaj bi prišli uredit našo cerkev. Nekateri se sprašujete, zakaj več ne gremo po seznamu, kot je bilo to več let. Naj nekoliko razložim, zakaj je prišlo do novega načina oz. razporeda čiščenja cerkve.
Večina vas verjetno ne ve, da so po prejšnjem sistemu velikokrat prišle starejše gospe, ker so se čutile dolžne, da pridejo, ker je bila na vrsti njihova ulica. Velikokrat so mi potožile, da ne morejo več in naj dobim mlajše, ki bodo čistili cerkev. Velikokrat pa ni prišel nihče. Zato sem veliko razmišljal, kako pritegniti tudi mlajše, da bi začutili, da je prav, da cerkev vsi tudi pospravljamo. Seveda tisti, ki lahko. Za vse udejstvovanje v župniji je najbolj učinkovito osebno povabilo. Zato sem se pred letom odločil, da bom osebno vabil, predvsem ob pogostitvah, ki smo jih imeli na prvo nedeljo. Potem so prišle omejitve, ki jih imamo še sedaj in so mi nekoliko preprečile osebna vabila po mašah. Vendar pa, kolikor sem lahko, sem osebno vabil. Šel sem pogledat v razpored lanskega leta od junija do konec leta. Lani je poleg ostalih prišlo tudi 16 družin, predvsem mlajših, ki so na novo prišle čistit cerkev, večinoma prvič. In to je napredek. Če pogledamo vse skupaj, je v lanskem letu urejalo župnijsko cerkev veliko več različnih vernikov in družin kot pa prej. To mi daje upanje, da boste vsi, ki ste urejali našo cerkev lani in v preteklih letih, še vztrajali. Prepričan pa sem, da bomo pridobili še več novih vernikov, ki bodo začutili, da je cerkev od vseh in da tudi na tak način pokažete skrb za cerkev.
Veselilo me je, ko ste nekateri rekli: “Naša družina pride v soboto, povabili bomo pa še eno novo družino.”
To bo najlepše, da drug drugega povabite in je tudi to lahko priložnost za medsebojno druženje ali celo spoznavanje novih faranov.
Predvsem pa vas vabim, da pripeljete k čiščenju tudi svoje otroke, da tudi njim privzgojite čut za skrb za cerkev.
Vedno pa bo dobrodošlo, da tudi darujete za okrasitev cerkve z darovi ali s cvetjem, kadar ga imate doma na vrtovih.
Povabilo k skrbi za božjo hišo pa velja tudi za cerkev v Stranski vasi, kjer je še vedno razpored po vaseh, kakor je bil doslej.

Dekanijske priprave na krst se udeležite starši in botri. Lahko tudi že pred rojstvom otroka. Julija in avgusta priprave ne bo, zato se jo udeležite že prej.
Priprava bo v Šmihelu ob 17 h, v Šmarjeti pa ob 19 h, in sicer:
16. februarja 2022, Šmarjeta ob 19 h;
16. marca 2022, Šmihel ob 17 h;
20. aprila 2022, Šmarjeta ob 19 h;
18. maja 2022, Šmihel ob 17 h;
16. junija 2022, Šmarjeta ob 19 h;
21. septembra 2022, Šmihel ob 17 h;
19. oktobra 2022, Šmarjeta ob 19 h;
16. novembra 2022, Šmihel ob 17 h;
21. decembra 2022, Šmarjeta ob 19 h.

V adventnem času so bili otroci povabljeni k adventni akciji, da bi se sami odpovedali nečemu, česar nujno ne potrebujejo in tako namenijo svoj dar za svoje vrstnike v misijonskih deželah. Adventni koledar so prejeli vsi veroukarji (približno 250). 15 otrok je prineslo svoje darove. Zbrali pa so 315,90 €.  Hvala vsem staršem, ki ste svoje otroke spodbujali k dobrodelnosti, predvsem pa otrokom, ki že imate čut za stisko drugih. Vsak euro, ki ste ga darovali, bo otrokom v misijonih polepšal življenje, ker bodo tudi zaradi vaše dobrote začutili, da nekomu, čeprav čisto na drugem koncu sveta, ni vseeno zanje.

V letošnjem letu načrtujemo oratorij za otroke v tednu od 27. junija do 3. julija 2022. Upamo, da bodo zdravstvene razmere takrat takšne, da bomo lahko brez skrbi in v velikem veselju pripravili te počitniške dneve.

Bralci Božje besede
6. 2. 2022

7 h: Sonja Muhič in Dominik Hrovat
9 h: Daša Uhan in Iztok Kavšek
10:30: Bernarda in Marko Hrovat
13. 2. 2022
9 h: Mateja Jaklitsch in Miran Kolenc
10:30: Zorka Hrovat in Katja Lozar
20. 2. 2022
7 h: Jožica Kapš in Mihael Blatnik
9 h: Monja Pust in Marija Šenica
10:30: Marija Plut in Terezija Balkovec
27. 2. 2022
7 h: Monja Pust in Mihael Blatnik
9 h: Klavdija Kavšek in Gorazd Plut
10:30: Tinka Cvetkovič in Anamarija Brudar

Cerkev v Stranski vasi v mesecu februarju čistijo in krasijo verniki iz  Dolenjih Lakovnic.

Lurška devetdnevnica pri frančiškanih v Novem mestu
2. februarja 2022 se bo pri frančiškanih v Novem mestu začela Lurška devetdnevnica pod geslom: 550 let s sv. Frančiškom. Vsak večer ob 17 h bo v Lurški kapeli molitev serafinskega rožnega venca. Ob 18 h pa bo sveta maša z nagovorom.
Program:
1. dan: 2. 2. 2022: p. Janez Papa, Frančišek v stvarstvu vidi Boga
2. dan: 3. 2. 2022: p. Marjan Čuden, Frančiškovo srce - polno veselja
3. dan: 4. 2. 2022: p. Andraž Arko, Frančišek - mož dobrote in razdajanja
4. dan: 5. 2. 2022: p. Miran Špelič, Frančišek se zaljubi in poroči z uboštvom
5. dan: 6. 2. 2022: p. Peter Lavrih, Frančišek z brati in sestrami spreminja svet
6. dan: 7. 2. 2022: p. Ambrož Mušič, Frančišek postane molitev
7. dan: 8. 2. 2022: p. Niko Žvokelj, Frančišek, pogumen mož, ki plava proti toku
8. dan: 9. 2. 2022: s. Rebeka Kenda, Frančiškova preprostost - bodi to, kar si
9. dan: 10. 2. 2022: p. Marjan Čuk, Frančišek je našel zaklad
Na praznik Lurške Matere Božje pa bo sveto mašo ob 18 h daroval p. Maksimilijan File, stiški opat.